2013-08-17 Tur 2 - Lillebælt

Vi er jo 5 der er i gang med en Recreational Trimix og så var der et par stykker der bare ville med for at dykke. Så vi kunne både fylde Holms båd og den ene af klubbens både denne regnfulde og blæsende søndag.

Vi kunne fylde to både på denne blæsende dag…

Peter og Engstrøm skulle have et Trimix dyk med Holm. Det fik de og kom også godt op igen om end de måtte tage skrænten i stedet for ankertovet på grund af strømme og da der pludselig skulle svømmes lidt længere måtte backup planen i brug men så er det jo godt man har lavet en sådan.

Her efter lavet Rico øvelser med Brian, Søren og Emil på lavere vand. Mens Peter sejlet Daniel og Jørgen på vraget af Kontiki der lå lige i nærheden.

Da alle var godt oppe igen var det tid til evaluering og de ”mislykket” muffins som Peter havde taget med. Jeg kan nu godt lide ideen med at der er kage på begge sider af papiret.

Udsigten ned igennem Lillebælt…

Tak for en hyggelig regnvejrs dag på og i Lillebælt.

Hilsen Emil